Otsi lõpetajat:

Jekaterina Kožemjatšenko

  • Graafiline disain
  • BA
  • Olemasolevad mälestused, väljasurnud meediarepresentatsioon
  • Juhendaja: Maria Muuk
  • Siiditrükitud plakatid
  • 5 70 x 100 cm

“Olemasolevad mälestused, väljasurnud meediarepresentatsioon” on viieosaline installatsioon siiditrükitud plakatitest. Plakatite peateemaks on kioskid — väikesed kerghooned, mis on mõeldud väikesemahuliseks kaubanduseks. Need olid kõige levinumad eraettevõtluse arengu ajastu 90ndatel aastatel. Tänapäeval peetakse kioskeid rudimentideks ning igal aastal tõstatatakse meedias nende lammutamise küsimus. Mõned kioskid muudetakse trendikateks kohvikuteks, teised aga lihtsalt lammutatakse, elades edasi vaid inimeste mälus või mälestustes.

Ühest küljest on kioskid sellised kohad, mis loovad meeldivaid mälestusi, lugusid ja toovad inimesi kokku, moodustades seeläbi kollektiivseid mälupilte, mis on nii erinevad, kuid samal ajal väga sarnased. Kioskiga seoses võib tulla meelde esimene iseseisev ost, jalutuskäigud sõpradega pärast kooli taskud täis münte. Teisest küljest näitavad aga meedia kajastused kioskeid, nende välimust ja kontingenti negatiivses valguses ning nendesse ehitistesse suhtutakse tõrjuvalt.

Plakatite loomisel lähtusin kioskite kohta allesjäänud info uurimisest veebis, artiklite kogumisest, tänavatel olevate kioskite analüüsimisest ja inimeste mälestustest ja nende arhiveerimisest. Kogutud info on trükitud läbipaistvatele plastlehtedele, mis on üksteise peale laotud nagu erinevad info- ja mälukihid.