Otsi lõpetajat:

Tristan Krevald

  • Arhitektuur ja linnaplaneerimine
  • MA
  • Paljassaare triiv
  • Juhendaja: Katrin Koov, Kadri Klementi ja Eik Hermann

Magistritöös uurin, miks on uitamine vajalik ja pakun välja projekti Paljassaare poolsaarele kulgevast uitamismaastikust, mis meelitaks inimesi jalutama, linna nurgataguseid avastama ning üha kiireneva tempoga maailmas aega maha võtma.


Paljassaare poolsaart ootavad ees ulatuslikud arendused, kuid piirkonna tunnetus on linnaelanike seas täna lünklik ja sealsed võlud kajastamata. Nii võib tekkida oht, et kiireloomuline arendustöö varjutab olemasolevad väärtused või pühib nad sootuks minema. Projekti eesmärk on muuta Paljassaare ainulaadne maastik inimestele kättesaadavamaks, et tekiks kaasavam dialoog piirkonna tuleviku üle.


Uitamismaastiku selgrooks on Kopli kaubajaamast Pikakari randa kulgev raudteekoridor, mis läbib poolsaare keskosas tajutavat lünka, kuid lisaks sellele võimaldab uitamist ka linnalikumas keskkonnas Krulli tehasekompleksi näol ja poolsaare tipu hoiuala looduses. Raudteekoridorile pakun välja tagasihoidlikud sekkumised, et see ligipääsetavamaks teha ja julgustada inimesi tänavalt raudtee peale astuma. Lisaks sellele pakun välja Krulli tehasekompleksi, Kopli mäele ja Pikakari randa „majakad“ ehk vaatetornid, mis ilmutavad end raudtee pealt ja kutsuvad jalutajat rajalt kõrvale astuma ja nendeni uitama, samaaegselt ümbritsevat avastades.


Uitamismaastik ei ole lokaalne pargilahendus, vaid teekond täis kogemusi ja avastamist, mille käigus saavad jalutajad ise kirjutada oma linna loo.