Otsi lõpetajat:

Nursultan Barun

  • Interaktsioonidisain
  • MA
  • Töötajate Kaasamine Rohelisse Muutusse Ülemiste Citys
  • Juhendaja: Damiano Cerrone, Mainor Ülemiste

Minu magistritöö eesmärgiks oli uurida targa linna kontseptsiooni ja mõista, kuidas kogutud andmeid kasutaja perspektiivist interpreteerida. Magistritöö käigus oli minu koostööpartneriks Mainor Ülemiste, Ülemiste City arendaja. Mainor Ülemiste rakendab targa linna kontseptsioone ja  praktikaid ÜCs, kasutades uusimaid tehnoloogiaid.

ÜC seisab mitmete väljakutsete ees. Magistritöös otsustasin keskenduda ettevõtete keskkonna jalajälje uurimisele. See sisaldas eelnevalt kogutud andmete uurimist energia tarbimise, jäätmete sorteerimise ja inimeste liikumise kohta.

Linnaku vaatluste ja töötajate intervjueerimise käigus ilmnes, et teadlikkus ettevõtete rohelise mõtteviisi suunitlusest on suur ja paljud sooviksid ka oma panust anda. Kahjuks ei ole ühist platvormi või meediumit kogukonna siseseks kommunikeerimiseks. Peale edasist uurimist sai selgeks, et ainult inimeste võimalikult laiapõhjaline kaasamine toob kaasa ettevõtte rohelisemaks muutumise. Uuringu tulemusena leidsin, et ma saan töötajate kaasatust rohe-pöördesse uurida läbi nende liikumise. Liikumisvahendid omavad otsest ja märkimisväärset mõju ettevõtete ja ÜC keskkonna jalajäljele. Teema pole seotud mitte ainult ÜC autovaba-visiooni ja Eesti kliima neutraalsus eesmärkidega aastal 2035, vaid ka töötajate vaimse ja füüsilise tervisega.

Minu pakutud disainilahendus on käegakatsutav tahvel, mis innustab ÜC töötajaid mõtlema oma valitud liikumisvahendite peale. Füüsilisel kujul tahvel  asub kontorihoonetes ning seal on ka otselink rakendusele (mobiili ja veebi versioon). Rakendus võimaldab inimestel jälgida oma liikumisega tekitatud keskkonna-jalajälge ja panustada ettevõtte rohe-eesmärkidesse kollektiivselt. ÜC saab seire andmete põhjal hinnata oma mõju keskkonnale ja püstitada rohelisi eesmärke. Rakendus sisaldab ka dashboard`i millele kuvatakse reaalajas ettevõtete ja ÜC green-report´e ja infot liikumisega seotud jalajälje kohta. Seda võib kasutada nii ettevõtete siseselt, kui ka ÜC üleselt, et jälgida säästlikkust ja püstitada rohelisi eesmärke. Minu lahendus kaasab ja juhendab töötajaid, ning suurendab suhtlust töötajate, ametnike ja ÜC vahel.