Otsi lõpetajat:

Marissa Mutt

  • Tööstus- ja digitootedisain
  • BA
  • Ruumi siseõhu kvaliteedi mõju inimesele – teadlikkuse tõstmine formaldehüüdivaba köögimööbli näitel
  • Juhendaja: Mihkel-Emil Mikk, MA

Põhjamaade inimesed veedavad ligi 90% oma elust siseruumides, järjest rohkem oma kodudes, mida on mõjutanud ka Covid-19 pandeemia. On oluline teadvustada, kui inimene viibib igapäevaselt kehvadest materjalidest loodud keskkonnas, kogunevad erinevad saasteaineid inimese organismi ning need võivad olla mitmete tervisemurede põhjustajateks. Mõju tervisele võib ilmneda tihti aga alles aastate pärast, näiteks areneb välja allergia, astma või kasvaja. 

Töö käigus selgus, et formaldehüüd võib olla üks kõige olulisemaid ruumi siseõhu saasteained. Põhjusel, et formaldehüüdi kasutatakse paljude majapidamistarvete valmistamisel, mööblist kosmeetikatoodeteni välja, leidub seda tugevalõhnalist kantserogeenset ainet igas kodus. 

Praegu on Eestis olukord, kus inimesel on võimalik enesele teadmata osta koju tervist kahjustavaid, formaldehüüdi sisaldavaid materjale. Puuduvad konkreetsed regulatsioonid ning ka teadlikkus on madal. 

Võtsin oma töös fookuseks ühe objekti, köögimööbli, mille kaudu tõsta teadlikkust ruumi siseõhu saasteainete kahjulikust mõjust. Köök on miski, mis on igas kodus, ning mille kvaliteedile on oluline tähelepanu pöörata. Oma töös otsisin erinevaid naturaalseid alternatiive, pakkudes välja, milliseid formaldehüüdi vältivaid materjale võiks köögi kontekstis kasutada.