Otsi lõpetajat:

Liisa Torsus

  • Tekstiilidisain
  • BA
  • Kivimustud ja natid. Eesti rannarahva etnograafilisest hülgepüügirõivast inspireeritud viltmaterjali loomine umbkuubede tarbeks
  • Juhendaja: Svetlana Todurova, Piret Valk
  • Silmuskudumine, viltimine

Bakalaureusetööna valminud „Kivimustud ja natid“ on kaks lihtsalõikelist umbkuube, mille viltmaterjal on loodud kahte silmuskudumit, pitskoelist ning lihtkoelist pinda kokku viltides. Soojapidavuse saavutamiseks on autor kahe kudumi vahele lisanud lambavilla. Ülerõivad on umbkuue lõikega ning täisvillased, soojapidavad ning ilmastikukindlad nagu töö autorit inspireerinud etnograafiline hülgekütirõivas posavamsa. 

Materjali disaini ning teostusviisiga tõlgendab autor etnograafilisi hülgepüügilugusid. Silmuskoeliste pindade väiksemad silmused sümboliseerivad hüljeste hingamisauke ehk „vileauke“ ning õhksilmused jääle ronimiseks mõeldud rindeauke ehk „pea-auke“. Vilditud pind sarnaneb jäärüsi ning jääväljaga, kus hülged poegimas käivad. Samuti meenutab pitsiline ja laiguline materjal hülge täpilist karvkatet.

Materjal ning sellest vilditud rõivad on loodud jätkusuutlikkust ja keskkonnasõbralikkust arvestades, tehes tagasivaate esivanemate nutikusele ja mõistlikutele valikutele üheainsa materjali põhise pealisrõiva valmistamisel.  Kasutatud on vaid Eestis kasvatatud põliste lambatõugude villa ja lõnga, mis on võimalikult vähe töödeldud. Rõivas on kahtepidi kantav, ühelt poolt hallikas, teiselt poolt naturaalne valge. Sellega koondavad umbkuued üheks rõivaks nii talvise kui ka sügisese posavamsa ning jäljendavad samamoodi ka ühe hülge kasvamist valgest pojast hallika täiskasvanud hülgeni.

Fotode autor: Grete Eerikson
Modellid: Mari Torsus, Liisa Torsus