Otsi lõpetajat:

Ketlin Kuusing

  • Tekstiilidisain
  • MA
  • Vaiba tähendusloome ruumis
  • Juhendaja: Kärt Ojavee, Jan Kaus, Elna Kaasik

Magistritöö avab vaiba ruumilis – materiaalset ja kultuurilis – vaimset fenomeni. Vaip loob tähendusliku koha, mis märgib inimese seost ruumilises keskkonnas. Kirjutises olevad lood vaipadest on alguse saanud iseenda ja ruumi tunnetusest. Vaiba argine olemus hakkas avanema äärest nii materiaalsuses kui ka kultuuriloolises tähenduses. Avanes omamoodi ruum – vaip. Vaibaäärtest algasid ka järgnevad kootud vaipade lood. Lood mis tekkisid ajas, kui peatusin ja mõtlesin nii vaipades nähtavast kui sümboolsusest arhetüüpides.

Liitsin omavahel tähendusi, ruume ja materjale. Vaiba tähendus hakkas paistma pinnana, mis katab ja kaitseb meid ning meie ruume. Leidsin, et vaiba kattev pind kuulub meie ellu koos tundega olla kaitstud. Hakkasin märkama ruumis tähendusi, mis mõnikord tekivad vaid värvide tunnetuslikus maailmas sümboolsuse mõjul. Leidsin punase värvi ja selle iidse tähenduslikkuse.

Äärtest algas ka praktiline töö, mis oli ajendatud soovist leida isiklikum suhe vaibakunstiga. Kudusin kolm vaipa, millel on nii sarnased kui erinevad ääred. Vaipade valmimise vahele jäävas ajas otsisin ühendusi ja seoseid nii materjalis kui sümboolsuses. Kolme vaiba monokroomsus on inspireeritud Eesti esimestest vaipadest. Kolme vaipa on kootud metafoore, faktuure ja dekoore, mis kõik on omamoodi tähistajad vaibapinnal.

Waypa
Waypa
Waypa
Meretekk
Meretekk
Hammaskiri
Hammaskiri

Fotod: Martin Lazarev